NIESIEMY HUMOR I ŚMIECH OSOBOM POTRZEBUJĄCYM RADOŚCI
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję charytatywną polegającą na zbiórce pieniędzy na rzecz Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, która niesie uśmiech i radość dla dzieci przebywających w szpitalach.
Klowni poprzez występy artystyczne w szpitalu dążą do tego, by zestresowane, wyizolowane i pozbawione swojego naturalnego otoczenia dzieci znowu odzyskiwały powody do śmiechu, radość i ochotę na zabawę.
Terapia przez sztukę i śmiech są najbardziej dostępnym, całkowicie darmowym i przyjemnym lekiem na świecie. Wg dostępnej literatury w organizmie osoby śmiejącej się dochodzi do następujących dobroczynnych procesów biologicznych:
- Wydzielanie hormonów szczęścia i hormonu wzrostu
Śmiech wpływa na produkcję dopaminy (pamięć i koncentracja), serotoniny (dobry nastrój, działa antydepresyjnie). W nocy serotonina przekształca się w melatoninę, odpowiedzialną za dobry sen) i endorfin, które powodują euforię, uśmierzają ból, podnoszą nastrój i pewność siebie). Nasz organizm pod wpływem śmiechu uwalnia również hormon wzrostu oraz interferon gamma.
- Redukcja hormonów stresu
Hormony wydzielane przez organizm w czasie stresu działają pozytywnie, ale tyko, gdy stres trwa krótko – kilka godzin. Jeśli stres będzie się przedłużać, działania hormonów stresu tj. adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu będą szkodzić organizmowi. Zagrożenia, z przedłużającego się stresu to: nadciśnienie, arytmia, wysokie stężenie glukozy we krwi. Kortyzol przyczynia się również do śmierci komórek mózgowych – przede wszystkim komórek hipokampa oraz jest odpowiedzialny za otyłość brzuszną. Śmiech wpływa na znacząca redukcję wszystkich hormonów stresu, powstrzymując rozwój powyższych chorób.
- Wzmocnienie systemu immunologicznego
Śmiech podnosi liczbę i aktywność komórek układu odpornościowego i przeciwciał, które mają działanie obronne przed wirusami, bakteriami i komórkami nowotworowymi.
- Poprawa wydolności układu oddechowego
Śmiech zwiększa zawartość tlenu i poszerza objętość płuc. Śmiejąc się uwalniamy nasze płuca od „starego” powietrza i wymieniamy je na nowe, zaopatrzone w tlen. Kiedy się śmiejemy cząsteczki krwi przepływają z dużą prędkością przez nasze tętnice, które rozszerzają się. Dzięki temu naczynia krwionośne zwiększają swą objętość, krew może sprawniej płynąć, ciśnienie krwi obniża się, serce wolniej bije i odpoczywa.
- Ćwiczenie mięśni
Podczas śmiechu pracują 240 (z 630 istniejących) mięśni ciała na twarzy, w brzuchu, na plecach, szyi, karku, ramionach itd. Najnowsze badania pokazują, że śmiech poprzez lepsze ukrwienie wzmacnia kości, ścięgna i wiązadła. Nasze organy wewnętrzne masowane przez nasilone ruchy przepony powodują lepsze trawienie.