„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.
Działania związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości realizowane w ZSG w Nieszkowicach Wielkich:
09.11.2018
- „Rekord dla Niepodległej”- wspólne śpiewanie hymnu narodowego o godz. 11:11,
- uroczysty apel,
- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych,
- marsz niepodległościowy na grób żołnierzy- klasy I-III
11.11.2018
- udział przedstawicieli naszej szkoły w obchodach 100-lecia niepodległości w Bochni:
10:30 – Msza Święta w Bazylice Św. Mikołaja w intencji Ojczyzny,
11:30 – przejście pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-20″ z udziałem sztandarów, rozpoczęcie wspólnym odśpiewaniem hymnu, okolicznościowe przemówienia, apel pamięci, składanie kwiatów
13.11.2018
- wykonanie sto metrów flagi na 100- lecie niepodległości – klasy I –VIII i gimnazjum
14.11.2018
- marsz niepodległościowy pod Pomnik Lotników Polskich – klasy IV-VI,
- konkurs plastyczny – „ Moja niepodległa”- klasy I-III
15.11.2018
- konkurs multimedialny wiedzy o Józefie Piłsudskim – klasy VII-VIII i gimnazjum,
- projekcja filmów patriotycznych – klasy I-VI,
- malujemy dla Polski – klasy I-III
16.11.2018
- rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie prezentacji „Symbole narodowe”,
- polskie gotowanie – klasy I-III
Tydzień obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole marszem klas I-III na cmentarz w Pogwizdowie, gdzie znajduje się grób żołnierza, który zginął podczas wojny. O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy hymn narodowy w ramach akcji ‘Rekord dla Niepodległej’, a następnie odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli dyrekcja, nauczyciele, rodzice, sołtysi wsi Zawada i Nieprześnia oraz wszyscy uczniowie. Spektaklem słowno – muzycznym w wykonaniu uczniów klasy III gimnazjum, IV, V i VI, przygotowanym przez nauczycieli języka polskiego i muzyki, uczciliśmy tę ważną rocznicę. Pieśni i wiersze przypominały długą drogę do wolności, ukazywały ducha narodu polskiego, który przez 123 lata niewoli nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości i podejmował trud walki o wolną ojczyznę. Pani sołtys Maria Gajewska recytowała piękny wiersz, który napisała specjalnie na tą okazję. Na zakończenie cała społeczność szkolna śpiewała pieśni patriotyczne.
To była z pewnością szczególna i ważna lekcja historii oraz patriotyzmu.
11 listopada 2018 roku przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 100-lecia niepodległości w Bochni – Msza Święta w Bazylice Św. Mikołaja w intencji Ojczyzny, uroczystości pod pomnikiem „Poległym za Wolność 1914-20″.
Dnia 13 listopada 2018 roku, w ramach tygodnia obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły wraz z przedszkolakami wykonali 100 metrów flagi narodowej.
14 listopada 2018 roku – uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami w ramach obchodów 100-lecia niepodległości, udali się na polanę w Nieszkowicach Wielkich, gdzie znajduje się Pomnik Lotników Polskich.
W piątek 16 listopada 2018 roku zakończył się w naszej szkole tydzień poświęcony obchodom 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozstrzygnięto konkursy historyczne. Pierwszym był konkurs multimedialny o Józefie Piłsudskim, w którym przyznano 3 nagrody: Miłosz Brzegowy, Marcin Węgrzyn oraz Dominik Ścibor z klasy VII. Drugi, to konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej dotyczącej polskich symboli narodowych. Tu przyznano także nagrody: Anna Bronowska i Nikola Cięciel, Magdalena Izworska i Karol Izworski oraz Amelia Brzegowa i Ewa Wiśniewska z klasy VI.
Zakończeniem tego pamiętnego tygodnia było wykonanie przez uczniów klas I-III ciasteczek niepodległościowych.
Niech ten tydzień będzie dla wszystkich przypomnieniem, że „Polska, to brzmi dumnie”.