W dniu 17 listopada 2017 roku odbył się wyjazd edukacyjny do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie, w ramach projektu „Naukowa ekspedycja w Gminie Bochnia” współfinansowanym przez Unię Europejską.
W tym ciekawym muzeum mogliśmy obejrzeć nową wystawę czasową, która zachwyca bogactwem żywych pająków i skorpionów, pochodzących m. in. z obu Ameryk, Azji, Australii i Afryki. Jej uzupełnieniem są inkluzje, unikatowe monety i pocztówki z pająkami.
Podziwialiśmy też świat gadów kopalnych, a także żyjących współcześnie. Tę interesującą gromadę zwierząt zaprezentowano w kilku modułach wystawowych, w podziale na obszary występowania, w scenerii znakomicie oddającej ich środowisko naturalne. Zobaczyć można gadzich rekordzistów: m. in. anakondę zieloną – największego występującego współcześnie węża oraz pytona siatkowego – najdłuższego węża świata. Wśród gadów kopalnych na szczególną uwagę zasługuje niezwykle cenny okaz 1,5 metrowej czaszki krokodyla kredowego z rodzaju Steneosaurus.
Z kolei wystawa „Woda – podstawa Życia na Ziemi” prezentuje obieg wody w przyrodzie oraz przystosowania zwierząt i roślin do życia w środowisku wodnym. Poszczególne akwaria przedstawiają różnorodne ekosystemy z typowymi dla nich okazami ryb np. jeziora Tanganika, Malawi, deltę Amazonki z niezwykłym duchem amazońskim i żarłocznymi piraniami Natterera oraz rzekę Nil z kolcobrzuchem nilowym, który w razie zagrożenia nadyma się połykając wodę lub powietrze. Dopełnieniem wystawy są akwaria z fauną morską. Zwiedzający znajdą tu znanego wszystkim Nemo – błazenka i krewetki czyszczące.
W muzeum można również oglądnąć zwierzęta egzotyczne, a wśród nich małpki – tamaryny białoczube, jedne z najmniejszych i najrzadszych małpek na świecie, fascynujące boa dusiciele, drapieżne warany i chodzące po szybach kolorowe gekony oraz wiele innych ciekawych gatunków gadów i płazów.
Stała ekspozycja prezentuje m.in. wymarłe mięczaki takie jak amonity oraz współcześnie żyjące głowonogi, małże i ślimaki z całego świata. Do szczególnych osobliwości wystawy można zaliczyć okazałą muszlę przydaczni olbrzymiej, gatunku należącego do największych małży świata oraz łodzika – jedynego głowonoga posiadającego muszlę zewnętrzną. Uzupełnieniem wystawy jest ciekawa kolekcja krajowych mięczaków.
Na wystawie minerałów i skamieniałości zaprezentowano niezwykłe bogactwo minerałów. Wśród nich wspaniały egzemplarz pirytu zwanego inaczej „złotem głupców”, barwne odmiany kwarcu, agaty, geody, gipsowe „róże pustyni” oraz różne odmiany soli. Obok minerałów podziwiać można również skamieliny – odciśnięte w kamieniu kształty zwierząt i roślin mające nieraz setki milionów lat.
Niewątpliwie ogromne wrażenie budzi ekspozycja przedstawiająca kopalne szczątki wymarłych zwierząt należących do tzw. megafauny plejstoceńskiej. Na wystawie można zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Obok prezentowane są również kopalne szczątki mamutów i niedźwiedzia jaskiniowego.
To była naprawdę fascynująca lekcja przyrody.