#SuperKoderzy
O programie
#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny #Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-14 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, języka polskiego, muzyki, matematyki czy języków obcych.
Szkoły uczestniczące w #SuperKoderach mają do wyboru jedną z dwunastu ścieżek tematycznych, z których każda zawiera materiały dydaktyczne co najmniej na dwanaście lekcji przygotowanych zgodnie z podstawą programową. Podczas spotkań przyszli #SuperKoderzy uczą się programowania w praktyce i pogłębiają wiedzę z danego przedmiotu. Rozwijają też kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Być może w młodych programistach rozbudzą się przyszłe zainteresowania zawodowe. Programista to przecież zawód przyszłości!
W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy 8 naszej szkoły realizują w ramach programu ścieżkę Mikrobitowcy.
Python jest trzecim najpopularniejszym językiem na świecie – jest on używany przez programistów w zaawansowanych i złożonych projektach. Ale także może być on przystępny dla młodych #SuperKoderów! W nauce pomoże im elektroniczna płytka BBC Micro:bit.
Cykl lekcji jest podzielony na dwie części:
- Lekcje 1-4 – Pierwsze kroki w Pythonie – ogólnie wprowadzają w ten język programowania
- Lekcje 5-13 – wprowadzenie do kodowania płytki Micro:bit
czerwiec 2019 – Udało się! Będziemy #SuperKoderami. Od września ruszamy z zajęciami, @Fundacja Orange pomoże nam uczyć programowania.
sierpień 2019 – nauczyciele liderzy uczestniczą w 3-dniowym szkoleniu ze ścieżki Microbitowcy – wszystko po to, aby zdobyta wiedza mogła zostać przekazana uczestnikom programu
wrzesień 2019 – dzięki otrzymanemu grantowi zakupiliśmy niezbędny sprzęt – m.in. płytki BBC Micro:bit, buzzery, robota.
wrzesień 2019 – rozpoczynamy przygodę z programowaniem. Na początek lekcje wprowadzające do języka Python, czyli uruchomianie edytora Mu z zapoznanie z jego interfejsem, podstawowe operacje arytmetyczne i wykorzystywanie zmiennych z poziomu trybu interpretera, tworzenie pierwszych prostych programów w edytorze (interakcja z użytkownikiem – pobieranie danych, wypisywanie liczb i tekstów), zapoznanie z wariantami konstrukcji instrukcji warunkowej if.
Październik 2019 – Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek) – za nami fantastyczne 2 tygodnie, w trakcie których uczniowie wszystkich klas mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach z programowania w bardzo różnych formach.