19 marca 2018 roku w Zespole Szkół Gminnych w Nieszkowicach Wielkich miał miejsce niecodzienny występ Łemkowskiego Dziecięco – Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego. To przedsięwzięcie kulturalne odbyło się dzięki staraniom ZSG w Nieszkowicach Wielkich, świetlicy wsparcia dziennego i Pana Gorczycy. Na widowni sali gimnastycznej naszej placówki znaleźli się też uczniowie i nauczyciele z sąsiednich szkół: Pogwizdowa, Nieszkowic Małych i Dąbrowicy.
Założony w 2003 roku w Gładyszowie (środkowa część Beskidu Niskiego) Łemkowski Pierścionek w barwny i oryginalny sposób przybliżył zebranym kulturę i obrzędy łemkowskie. Do zespołu należy ok. 30 osób w wieku od 4 do 18 lat przeważnie z powiatu gorlickiego. Występują z sukcesami w kraju i za granicą. Opiekują się nim: dr Wiktoria Hojsak, Ksenia Onyszkanycz i Oksana Bajus.
Przedstawienie w naszej szkole składało się z dwóch części. W pierwszej trwającej ok. 40 minut zaprezentowano inscenizację „Łemkowska Sobótka” oraz tańce łemkowskie i stylizowane: kompozycje wokalno- choreograficzne z podziałem na grupy wiekowe. Najmłodsi członkowie zespołu pokazali zabawy na powitanie wiosny z elementami śpiewu i tańca. Druga część składała się z tańców ludowych Łemkowszczyzny oraz ukraińskich regionów etnograficznych. Ich wdzięcznie, swojsko, bo przecież słowiańsko brzmiące nazwy to np. Płeskan, Kołomyjka, Kozaczok, Zbójnicki. Wykonawcy ubrani byli w swoje tradycyjne, ludowe stroje, pięknie zdobione haftami. Każdy artysta miał trzy komplety. W tańcach powiewały kolorowe spódnice, chustki i wstążki. Nie zabrakło też różnych rekwizytów adekwatnych do przedstawianych treści. Skoczne dźwięki muzyki dopełniały całości artystycznego dzieła, które wywarło na widzach ogromne wrażenie. Wszystkie występy nagradzane były gromkimi oklaskami.
Szczególnie cenny dla odbiorców był fakt, że scenariusze pokazów zespół opiera na autentycznych materiałach etnograficznych zapisanych od najstarszych Łemków. Stąd wiarygodność oraz przekonanie o uczestnictwie w prawdziwym folklorze łemkowskim na bardzo wysokim poziomie artystycznego przekazu. Jesteśmy wdzięczni naszym gościom, że poznaliśmy tak szeroki wachlarz ciekawych obrzędów ludowych jednej z czterech uznanych prawnie mniejszości etnicznych w Polsce.